Socium Developer
Ринок первинної нерухомості в західній Україні: думки фахівців  і клієнтів.
Ринок первинної нерухомості в західній Україні: думки фахівців  і клієнтів.
Ринок первинної нерухомості в західній Україні: думки фахівців  і клієнтів.

Ринок первинної нерухомості в західній Україні: думки фахівців і клієнтів.

Ринок первинної нерухомості в західній Україні: думки фахівців і клієнтів

Юрій Піта,  Президент Асоціації фахівців з нерухомості ( ріелторів) України. 

 

Як відреагував ринок будівництва та первинної нерухомості заходу України з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну? Які спостерігалися негативні явища?

Не з'являються і не реалізуються нові проєкти.

Забудовники не розуміють як їх реалізувати, як їх продавати і які будуть витрати. Можливо є поодинокі проєкти і їх будуть реалізовувати, але це не велика кількість. 

В майбутньому ми відчуємо дефіцит на ринку. Буде така в ритмі — навіть не перерва, а провалля. Це ми відчуємо пізніше. 

Наявні проєкти реалізують і продадуть найближчим часом, а нових - не буде. Це вплине на ціни та вибір інвестора.

В середньостроковій перспективі ми це відчуємо через 3-5 років. 

Настільки може змінитися ціна?

Цього ніхто не знає. Ми рік тому не знали, що буде через рік, сьогодні. Тому і прогнози будуть дуже умовними. Все залежатиме від відновлення економіки та фінансових можливостей і т.д. 

Все взаємопов'язано. Як це відобразиться на ціні - важко сказати. Може навіть ніяк не відобразиться - не буде покупця, бо люди, ще гроші не заробили. А може навпаки.

 

 

Чи існують якісь суттєві відмінності між ринками первинної нерухомості в Івано-Франківську, Львові, Ужгороді, Тернополі? Чи скрізь однаковий попит, динаміка цін та темпи будівництва?

Я для себе відзначив Івано-Франківськ, він у цьому питанні особливий. У місті дуже активна забудова. Ні Чернівці, ні Закарпаття, ні Луцьк чи Тернопіль не можуть похвалитися такими обсягами будівництва.

Спільною рисою та особливістю західних регіонів є те, що ринок майже не припиняв працювати.

 

Зупинімося на Івано-Франківську. Це пов'язано з безпековою ситуацією? Які переваги місто має в очах інвесторів і забудівельних компаній? 

Подібна безпекова ситуація є й в інших містах, наприклад в  Тернополі. Проте там стільки не будують. Ціни в Тернополі тому й вищі, що вибору менше. В Івано-Франківську велика конкуренція, тому ціни нижчі. Але це не основна перевага для клієнта.

Клієнти їдуть не за низькою ціною, а за хорошими умовами проживання. Івано-Франківську пощастило двічі.

Що я маю на увазі? Люди, які переселилися на захід України будуть рано чи пізно купувати житло. Людина, якій довелося прожити по два-три місяці в різних містах, придивлялася до місцевості. І буде думати так – мені тут сподобалося найбільше і я тут куплю квартиру. Люди зважують всі "за" і "проти", враховують умови, інфраструктуру, працевлаштування, ділову активність і відпочинок. Я думаю, що Івано-Франківськ в цьому плані достойно конкурує з іншим містами. Все-таки недалеко гори та курортна місцевість. Це суттєва перевага. 

В Івано-Франківську хороша логістика - місто знаходиться в центрі перетину доріг. Це транзитне місто, це зручно для бізнесу.

Ринок первинної нерухомості Івано-Франківська має дві переваги - хороші умови проживання і низька ціна в порівнянні з сусідніми обласними центрами.

 

 

 

 

Юлія Кішак, керівниця відділу продажу будівельної компанії Socium Developer. 

Який стан попиту на первинну нерухомість спостерігався протягом війни і що відбувається на ринку зараз?

Якщо порівнювати з довоєнним періодом, то попит на первинну нерухомість складав за період війни максимум 7-10%. З середини вересня люди почали більше цікавитись покупкою нерухомості та вкладанням коштів. 

Велика частина клієнтів повернулася в Україну, велику роль у цьому відіграв початок навчального року. Подальші обстріли та ракетні атаки звичайно ж бентежать всіх, та у людей вже немає такого страху як це було у період лютого – березня. Люди планують своє майбутнє, та майбутнє своїх дітей.

Які вимоги найчастіше озвучували клієнти при виборі та купівлі житла? Що для покупців стало найважливішим?

Найважливішим було якісне житло, зі стійкими стінами, надійними вікнами, житло з якісних матеріалів! Комфортне житло зі зручністю. 

Що клієнти-переселенці  говорили про Івано-Франківськ і чому віддавали перевагу жити тут,  а не  в інших містах (наприклад, Львові чи Ужгороді)?

Івано-Франківськ місто затишку та комфорту. Доступність у будь-яку частину міста. Місто мальовниче. Багато інвесторів обирають західні регіони України для релокації свого бізнесу, що частково вже і почало відбуватись. 

Також велика кількість людей переїде сюди ж до моменту повної відбудови рідних міст.

Ринок нерухомості в Івано-Франківську є недооціненим, але він має великий потенціал. 

Якщо говорити про інвестування, то можна звернути увагу на придбання квартир чи комерційних приміщень для отримання доходу. Маємо в порівнянні з іншими містами невисоку вартість нерухомості, тож інвестор може отримати непоганий відсоток від вкладених в неї коштів. 

Що відбувається з цінами на первинну житлову нерухомість і що слід очікувати до кінця року? 

Вартість на первинне житло надалі буде збільшуватись у зв'язку з такими чинниками в першу чергу як: здорожчання матеріалів, логістики, а найголовніше - це дефіцит на ринку готових об’єктів.

 

 

Купувати житло - це завжди дуже відповідально, а купувати нерухомість у воєнний час – це досить ризикований крок. Проте зараз відкрите "вікно можливостей" для пошуку цікавих за характеристиками та ціною варіантів. Саме про це поділилася з нами Яна Клімова, з Краматорська. Жінка придбала помешкання у будівельній компанії Socium Developer. 

 

Чому вирішили залишитися в Україні?

Мої рідні в небезпеці досі і я хочу мати змогу допомагати їм тут. А ще мій хлопець служить і якщо у нього буде змога якось побачитись зі мною, я маю бути поряд.

Чому вибрали Івано-Франківськ?

Я вважаю, що Івано-Франківськ - це саме те місто, де можна будувати сім'ю, дорослішати і старіти, розвиватись, жити у комфорті і відпочивати, бо тут є для цього все.

Попри те, що це обласний центр, це невелике місто, і є все необхідне для комфортного життя. Поряд гори, тут гарна екологія. Мені дуже підходить тутешній клімат. 

Враховуючи ситуацію у країні, є ще один плюс - недалеко до кордону. Час показав, що тут, на заході України, досить безпечно, тож я вирішила ризикнути і придбати житло у ЖК Козацький. Це однокімнатна квартира з гарним видом. Дуже чекаю дати здачі будинку!

Чому придбали житло у компанії Socium developer?

Мені сподобалося, що забудівник запропонував найвигідніші знижки для ЗСУ, а також допомагає нашим воїнам. І ще дуже важливо, що технології будування виглядають для мене надійними і житло має бути якісним, при невисокій ціні, порівняно з іншими варіантами. Також мені сподобалось розташування житлового комплексу, поряд є озеро, ветеринарна клініка, маркети тощо.